Nasze projektyEFS


W naszej szkole funkcjonują pracownia komputerowa oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przydatne

Aktualnie online

> Gości online: 2

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 60
> Najnowszy użytkownik: sosna

Nabór

UWAGA TRZECIOKLASIŚCI!
Ruszył nabór do
szkół ponadgimnazjalnych
logowanie odbywa się pod adresem:
www.slaskie.edu.com.pl

Pierwsza pomoc

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Na co to komu. - Przysłona "F".Drukuj

Na co to komu? Przysłona obiektywu. Jak wygląda przysłona. Na początek dobrze zapytać Dziadka lub Tate, czy posiada stary aparat z wykręcanym obiektywem. Jeszcze 15 lat temu bardzo dużo ludzi fotografowało tanimi rosyjskimi Zenitami, Fedami i Smienami. Jeśli mają taki aparat to można z niego wykręcić obiektyw. Teraz patrzymy przez obiektyw na świat. Pierwsze co rzuca się w oczy to, to że obiektyw obraca świat do góry nogami. Dla czego tak się dzieje proszę zapytać Pani od fizyki. Pewnie chętnie udzieli wyjaśnienia. Ja wracam do przysłony. Na obiektywie znajdują się dwa pierścienie Jeden od ustawiania ostrości, drugi od przesłony. Kręcąc tym ostatnim i obserwując szkło obiektywu, widać jak zmniejsza się i zwiększa otwór w środku. Od wielkości tego otworu zależy ilość Światła padającego na matryce, a dawniej na film. Wielkość otworu można sterować. Im mniejszy otwór w obiektywie tym mniej światła dotrze do matrycy w tym samym czasie. Zazwyczaj dobre ( i bardzo drogie) obiektywy dysponują; przysłonami o rozmiarach f : 1,4; 2; 2,8; 4; 5,6; 8; 11; 16; 22; 32. Oprócz podanych wartości wiele firm wprowadza jeszcze dodatkowe wartości np. 3,5. Posługują się nimi zawodowi fotografowie. My zwykli śmiertelnicy musimy zadowolić się obiektywami od przysłony 2,8 a jeszcze częściej 3,5 - 4,0 górna granica może sięgać do f 37. Nie ma to dla nas większego znaczenia . Praktycznie posługujemy się przysłoną do wartości f 16, powyżej niej obraz zaczyna tracić na ostrości. Dodam jeszcze, że fotografowie zwykle mówi± o świetle a nie o przysłonie. ( np. to zdjęcie zrobiłem ze światłem 5,6 i na czasie 1,30), z kolei największy otwór przysłony nosi miano jasności obiektywu. Im jasność większa tym obiektyw droższy. Ale też im większy otwór przysłony w obiektywie tym ciemniejsze miejsca można nim fotografować.

Jakie możliwości daje nam sterowanie przysłoną? Im mniejsza liczba przysłony, tym więcej światła pada na matryce. F 3,5 wpuszcza dosyć dużo światła, a f 16 mało światła.
Teraz zobaczmy jak to działa.
Wyobraźmy sobie kran. Odkręcamy go na f 16. Mały otwór. —żeby napełnić umywalkę potrzebujemy z pół godziny albo i więcej czasu. Teraz odkręcamy kran na całego. Umywalka wypełnia się szybciej. Bo więcej wody w tym samym czasie płynie przez kran. Umywalkę napełniamy w niecałą minutę. Tak samo działa to ze światłem. Wiec za pomocą przysłony możemy skrócić lub wydłużyć czas ekspozycji ( naświetlania zdjęcia, czyli momentu jego wykonywania przez aparat). Ale to nie wszystko. Równie ważna jest głębia ostrości. Duży otwór przysłony F 1,4 lub 2,8. Daje nam małą głębie ostrości. Stosujemy go wiec wtedy gdy chcemy wydobyć np. jakąś postać lub przedmiot z pośród innych


Fotografując konika polnego lub dmuchawca, nie chciałem aby uwagę patrzącego na zdjęcie odwracała splątana trawa w tle. Dla tego posłużyłem się przysłoną f 5,6, która z tej odległości dała niewielką głębie ostrości. Musze tu wyjaśnić że w tym wypadku dodatkowo głębie ostrości zmniejszyła soczewka nakręcona na obiektyw specjalnie do fotografowania wszelkiego drobiazgu.
Innym przykładem jest portret. Zdjęcia reporterskie, gdzie główny bohater powinien być ostry a tło nie zawsze. Makrofotografia czyli zdjęcie owadów, kwiatów i innych małych obiektów. Choć tutaj akurat mała głębia ostrości nie jest regułą. Tyle o dużych otworach przesłon.
Średnie przysłony f 5,6-f 11 stosujemy przy fotografowaniu obiektów leżących w jednej płaszczyźnie. Np. witraże, obrazy, płaskorzeźby. Głębia ostrości sięga zazwyczaj kilku cm. Wiele obiektywów najlepszą ostrość uzyskuje przy przesłonie f 8. Wynika to z właściwości światła. (Znów Fizyka)Na tym zdjęciu moim celem było pokazanie jako głównego motywu figurki którą wykonałem. Ustawiłem wiec figurkę, a w tle kalendarz ze zdjęciem. figurka miała być wyraźna a tło rozmyte, aby sprawia wrażenie oddalenia. Przysłona - f5,6 ale tym razem bez soczewki więc z głębią ostrości sięgającą kilku cm. Figurka ma 90 mm wysokości więc taka przysłona okazała się w sam raz.

Uwaga. Zapewne zwróciliście uwagę, że zdjęcia do małych i średnich wartości przysłony wykonałem na tej samej przysłonie 5,6. Zrobiłem tak z tego powodu, że przy fotografii z bliska głębia ostrości jest mniejsza niż przy fotografii rycerza, którą wykonywałem z większej odległości. Dodatkowo przy zdięciach przyrody miałem założoną soczewkę powiększającą, która dodatkowo zmniejsza głębie ostrości. Tak wiec na zdjęciach przyrodniczych głębia ostrości bardziej przypomina f2 lub 2,8. Niż 5,6.
Duże wartości przysłony, dla cyfrówki miedzy f 11 a f 16. Stosujemy tam gdzie chcemy ukazać detale rozciągające się na dużej przestrzeni. Czyli w fotografii krajobrazu, scen z podróży. Gdy w tle dzieje się coś co chcemy pokazać równie mocno jak plan pierwszy.
Na tym zdjęciu chciałem pokazać bujną jurajską roślinność. Pierwszy plan był dla mnie tak samo ważny jak ostatni. dla tego zdecydowałem się na przysłonę o wartości f 14.
Zupełnie innym sposobem wykorzystania przysłony jest tworzenie przez przysłony o dużej wartości gwieździstych promieni na wszelkich źródłach światła.
Zdjęcia na ekspozycji kopalni rud żelaza w Muzeum Częstochowskim robiłem z myślą o wykorzystaniu ich w promocji obiektu. Pierwsze z wykonanych tu zdjęć było dobre, ale brakowało mu odrobinę magii. Ostrość nastawiona była na słupy w korytarzu wiec i skała płonna w wagoniku i ładowarka zasięrzutna na drugim planie były niewyraźne. przysłona f 3,5.
Następne zdjęcie zrobiłem z przysłoną 16. na długim czasie ( aparat na statywie ). Mały otwór przysłony sprawił że żarówka u góry korytarza zamieniła się w tajemniczą gwiazdkę. Zdjęcie trafiło na plakat reklamujący otwarcie kopalni i na okładkę folderu opisującego znajdujące się w kopalni zabytki. Nadchodzą święta. Radze spróbować. Aparat na statyw ( najtańsze małe statywy są po 20 zł) kto może to ustawia aparat na ust. ręczne i przesłony od 11-16, kto nie ma takiej możliwości, oszukuje program i ustawia na krajobraz, albo dużą głębię ostrości. No i do roboty. Powodzenia w łapaniu Wigilijnej Gwiazdki.


Pozdrawiam Mariusz Grzyb.'
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?