Nasze projektyEFS


W naszej szkole funkcjonują pracownia komputerowa oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przydatne

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 60
> Najnowszy użytkownik: sosna

Nabór

UWAGA TRZECIOKLASIŚCI!
Ruszył nabór do
szkół ponadgimnazjalnych
logowanie odbywa się pod adresem:
www.slaskie.edu.com.pl

Pierwsza pomoc

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Jak to zrobię cz. 1. Gwiazdki wokół lampekDrukuj

Witam Was w atmosferze przedświątecznej. Rozwijając poprzedni artykuł na temat przysłony i jej działania, chciałem pokazać w praktyce zastosowanie efektu, który nieodłącznie kojarzy mi się ze świętami. \Jest przedświąteczne popołudnie, Jutro nie ma lekcji, przez jakiś czas będziemy mieli wolne. Proponuję; w tym czasie spróbować; efektu gwiazdki. Powstaje on w wyniku rozmazania silnego źródła światła w czasie, gdy przechodzi ono przez niewielki otwór przysłony. Efekt pokazuję; na lampkach, ale możecie w ten sam sposób fotografować; lampy na dworze, świeczki i inne źródła światła. Dobrze by było żeby fotografowane światełko znajdowało się na ciemnym tle, wtedy efekt będzie bardziej widoczny. Potrzebujemy: Aparatu z możliwością sterowania czasem i przysłoną, oraz czułością ISO, Konieczne jest też wyłączenie lampy błyskowej. Lampa zniweczy nasze wysiłki. Kto nie ma możliwości regulacji przysłony niech spróbuje ustawić aparat na krajobraz. powinno to zapewnić mu mały otwór przysłony. (mówiłem na kole że kto chce fotografować powinien znać swój sprzęt. - instrukcję obsługi aparatu). Musimy też korzystać z samowyzwalacza, aby nie poruszać; aparatem w czasie fotografowania. To co dla nas jest niewielkim ruchem bez znaczenia, dla zapisanego obrazu będzie rozmyciem eliminującym zdjęcie.
Pierwsze zdjęcie to stan faktyczny. Ot zapalone lampki na ubranej choince, przypominam o wyłączeniu lampy błyskowej. fotografujemy na długim czasie naświetlania.
Przysłona (Av) f ;4,5. Czas (Tv) t; 6 s. Czułość ISO (matrycy) 100.Na drugim zdjęciu zaczynamy zabawę. Ja zrobiłem specjalnie kilka zdjęć żeby pokazać narastanie efektu świetlnych smug wokół żarówek. Wy musicie popróbować na różnych ustawieniach przysłony żeby wyczuć sprzęt; na którym pracujecie.
otwór przysłony zmniejszony do F 11, czas t 30 sekund, ISO 100. warto zauważyć pierwsze powstające wokół żarówek smugi światła.
Jeżeli chcemy aby promyki były bardziej widoczne i dłuższe - zwiększamy wartość przysłony (zmniejszając jej otwór w obiektywie).Przysłona f 16, czas t 30 sekund i kolejny problem, mojemu aparatowi było zbyt ciemno. Nie mogłem też wydłużyć czasu bardziej niż 30 sekund ( mógłbym to zrobić pilnując stopera przez wężyk spustowy podłączony do aparatu, ale łatwiej było o zwiększenie czułości. Zwiększyłem więc ISO do 200.)Kolejne zdjęcie znów z mniejszym otworem przysłony f 22, czasem t 30 sekund i czułości ISO zwiększonej do 400 z tych samych powodów co na zdjęciu poprzednim.I wreszcie ostatnie zdjęcie. Zauważcie że im mniejszy otwór przysłony tym dłuższe promienie otaczające źródło światła. Przysłona f 29, czas t 30 sekund, ISO 800.
Życzę Wesołych Świąt i wielu udanych zdjęć M. Grzyb
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?