Nasze projekty

EFS


W naszej szkole funkcjonują pracownia komputerowa oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przydatne

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 60
> Najnowszy użytkownik: sosna

Nabór

UWAGA TRZECIOKLASIŚCI!
Ruszył nabór do
szkół ponadgimnazjalnych
logowanie odbywa się pod adresem:
www.slaskie.edu.com.pl

Pierwsza pomoc

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

31-08-2010 12:40
Wszelkie materiały zawarte na starej stronie postaramy się odzyskać i umieścić w naszym nowym serwisie

31-08-2010 12:39
W związku z awarią naszej starej strony rozpoczynamy historię jej tworzenia od początku

Powitanie

WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ
ZESPOŁU GIMNAZJÓW IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

Gimnazjum 6
Gimnazjum dla Dorosłych
ul. Krakowska 29
42-200 Częstochowa
tel.: 34 368-15-18
e-mail: gim6@poczta.onet.pl

JUBILEUSZ SZKOŁY w obrazachDrukuj

"Niektórych wydarzeń się nie wspomina, ale przeżywa je od nowa."
R. Scott Bakker

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami zarejestrowanymi podczas uroczystości oraz informacjami, które ukazały się w mediach.
Dostęp do materiałów w rozwinięciu tej informacji.

FILMOWE IMPRESJEDrukuj

To i owo...Oto wynik pracy z ostatnich dni uczennic: Izabeli Michalskiej, Roksany Pydzik, Karoliny Trójczak, Karoliny Majewskiej, Angeliki Samulskiej oraz Diany Majer, które (pod kierunkiem p. Beaty Wiśniewskiej i p. Iwony Wójcik ) nakręciły filmik na ogólnopolski konkurs "Książki naszych marzeń" organizowany przez MEN. Do wygrania są książki, które wzbogacą bibliotekę szkolną a wam sprawią wiele radości podczas czytania :)

FILM

147 ROCZNICA URODZIN NASZEGO PATRONADrukuj

Wydarzenia„W życiu są rzeczy ważniejsze niż samo życie”

5 grudnia 2014 r. na placu Biegańskiego odbyły się miejskie uroczystości z okazji 147 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, których organizatorami byli: Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TPJP oddział w Częstochowie, Zespół Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy.
Na obchody przybyli przedstawiciele władz miejskich, środowisk kombatanckich a także częstochowskich szkół.
Nasze gimnazjum reprezentowała p. dyrektor Małgorzata Bieć oraz uczniowie klasy II A pod opieką p. Anety Podlas i Tomasza Bitnera.
W części artystycznej przygotowanej przez p. Renatę Karoń wystąpiły: Sandra Słodczyk, Anna Wójcik z klasy II A, Karolina Trójczak, Natalia Tyras z klasy III A, Wiktoria Depczyńska, Sandra Bukalak z klasy III B.W części oficjalnej, zgromadzeni wysłuchali przemówienia prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, a następnie przemaszerowali do Ratusza Miejskiego, by wysłuchać wykładu p. Mariusza Kolmasiaka - członka Związku Piłsudczyków oddział w Częstochowie, na temat życia Marszałka i obejrzeć wystawę poświęconą pamięci Józefa Piłsudskiego.
Oto relacje z uroczystości:
Telewizja Orion
Częstochowa24

AndrzejkiDrukuj

To i owo...Jak tradycja polska ( i nasza szkolna) każe 28 listopada 2014 w świetlicy odbyły się wróżby andrzejkowe. Sala ustylizowana na chatę wiejską wprowadzała w staropolski klimat andrzejkowy. Nastrojowe oświetlenie lampek i świec nadawały tajemniczość przepowiedniom. Dla klasy I organizatorki przygotowały kwiz dotyczący Oskara Kolberga, ludowych tradycji andrzejkowych oraz tańców narodowych. Rywalizacja była zacięta. Po kwizie rozpoczęły się wróżby andrzejkowe. "Wróżbiarki": Daria Górniak, Sandra Stolarska, Wiktoria Bobrowska, Diana Majer, Kamila Zawadzka oraz Angelika Samulska ciekawie przepowiadały przyszłość dziewczynom i chłopakom. Wszyscy z zaciekawienie słuchali co ich czeka w przyszłości. Jakie imiona będą miały sympatie, jak potoczy się znajomość i miłość??? To odwieczne pytania na które każdy młody człowiek chciałby znać odpowiedź. Niektórzy mieli pomyśle wróżby :) Organizatorki pp. Marzena Radosz oraz Beata Wiśniewska zadbały by wszyscy dobrze się bawili.

Tydzień Edukacji GlobalnejDrukuj

WydarzeniaU podstaw edukacji globalnej leży przekonanie, że ludzi żyjących w różnych krajach i na różnych kontynentach łączą wzajemne zależności, a współczesne problemy międzynarodowe dotyczą nas wszystkich, ponieważ każdy ma wpływ na to, w jakim świecie żyjemy. Z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej panie: Anna Sosna i Aneta Podlas zorganizowały w szkole akcję promującą niektóre z zagadnień edukacji globalnej. Hasłem tegorocznych obchodów TEG na świecie było „Czy wiesz, co zjesz jutro? Nie wszyscy na świecie są pewni codziennego posiłku". O problemie głodu i niedożywienia na świecie oraz odpowiedzi na ten problem - idei suwerenności żywnościowej - można było dowiedzieć się więcej dzięki przygotowanej gazetce ściennej. Drugi z poruszonych tematów to edukacja w krajach globalnego Południa. Uczniowie wszystkich klas zwiedzili wystawę "Dzieci chcą się uczyć", przygotowaną dzięki współpracy z Polską Akcją Humanitarną, o warunkach kształcenia w Afganistanie, Sudanie Południowym i na Haiti. Wystawa przybliżyła również postać tegorocznej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Malali Yousafzai. Więcej na temat problemów edukacji na świecie dowiedzieli się uczestnicy Festiwalu Filmów z zakresu edukacji globalnej. Dzięki krótkim reportażom można było na chwilę przenieść się do szkół w tak odległych miejscach świata jak Nepal, Kenia czy Sudan.

"Otwarta Firma" - poznajemy zawodyDrukuj

To i owo...Dn. 25.11.2014 w ramach programu "Otwarta Firma" odbyło się spotkanie z panią Beatą Słomą, pielęgniarką instrumentariuszką z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. Uczestniczki spotkania miały okazję zapoznać się z zawodem pielęgniarki, warunkami wykonywania tej pracy, specyfiką zawodu. Rozmawiano o predyspozycjach i przeciwwskazaniach do wykonywania tego zawodu, o szkołach kształcących w tym kierunku oraz o możliwościach znalezienia zatrudnienia na rynku lokalnym oraz poza granicami kraju. Słuchaczki pytały również o organizację systemu pomocy medycznej w Polsce.
Organizatorką spotkania była koordynatorka programu w szkole pani Anna Sosna.

Młodzi przeciw mowie nienawiściDrukuj

WydarzeniaW dniach 20 - 22.11.2014 przedstawicielki grupy realizującej polsko - norweski program "Nienawiść. Jestem przeciw!" wzięły udział w konferencji dla nauczycieli i uczniów w Warszawie. Nauczycielki: Anna Sosna i Aneta Podlas oraz liderka grupy Weronika Szyjewska (kl. 3a) przeszły trening antydyskryminacyjny, uczestniczyły w warsztatach z zakresu tworzenia kampanii społecznej i koordynowania projektu, a także w warsztatach eksperckich prowadzonych przez specjalistów z Europejskiego Centrum Wergelanda oraz pracowników organizacji pozarządowych. Podczas konferencji zaprezentowano również wyniki badań na temat mowy nienawiści przeprowadzonych przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. We wszystkich zajęciach uczestniczyli również norwescy partnerzy projektu - uczniowie i nauczyciele z Oslo.
W ostatnim dniu konferencji jej uczestnicy zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

OTWARTA FIRMA 2014Drukuj

WydarzeniaDziś pierwszy dzień Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W ramach ŚTP realizowany jest w Polsce program Otwarta Firma z zakresu preorientacji zawodowej, w którym nasza szkoła od kilku lat bierze aktywny udział. Firmą, którą grupa projektowa odwiedziła w tym roku, było częstochowskie Radio Fiat. Uczniowie mieli okazję zwiedzić studio i przekonać się, na czym polega praca prezentera, reportera i dziennikarza. Reprezentacja grupy wraz z opiekunką, panią Anną Sosną, pojawiła się również na antenie radia w programie pani Oli Mieczyńskiej, a rozmowa dotyczyła nie tylko projektu Otwarta Firma, ale również innych, aktualnie realizowanych w naszym gimnazjum.
Rozmowy można posłuchać tutaj.

PONOWNIE NAJAKTYWNIEJSI!Drukuj

OsiągnięciaDziałalność naszej szkoły w ogólnopolskim programie "Otwarta Firma 2013" w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości została zauważona i nagrodzona. 14 listopada w Warszawie pp. Anna Sosna (koordynator) i Iwona Wójcik odebrały z rąk organizatora, prezesa zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Zbigniewa Modrzewskiego nagrodę dla Najaktywniejszej Szkoły w projekcie.

Celem programu jest przygotowanie uczniów do projektowania własnej kariery zawodowej i umiejętności określania własnych predyspozycji. Uczestnicy odbywają szereg spotkań w lokalnych firmach, by zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania firmy oraz jej rolą i znaczeniem dla środowiska lokalnego. W ubiegłorocznej edycji programu uczestniczyło ponad 70 000 uczniów z 421 szkół oraz 1500 firm i instytucji. Nasza szkoła znalazła się w gronie 10 gimnazjów z całej Polski wyróżnionych za szczególną aktywność w realizacji zadań. To już piąty rok w programie i drugie tego rodzaju wyróżnienie. Tymczasem "Otwarta Firma 2014" - przed nami.

Relacja z realizacji programu oraz gali wręczenia nagród na naszym kanale YouTube.

3. edycja "Kotylionów..." - zakończonaDrukuj

To i owo...W piątek 14. listopada uroczyście w sali sesyjnej Urzędu Miasta w obecności Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka zakończyła się 3. edycja projektu "Kotyliony w Częstochowie na Dzień Niepodległości - 11 listopada", którego koordynatorem jest nauczyciel historii z naszego gimnazjum p. mgr Tomasz Bitner.
Nasza szkoła w tym roku wywalczyła 2. miejsce - udało się wykonać 150 kotylionów.
Więcej informacji oraz fotorelacja tutaj.

Informację przygotował p. T. Bitner

Projekt KROKUSDrukuj

Wydarzenia13 listopada uczniowie klasy IIIa wraz z opiekunkami, pp. Anną Sosną i Anetą Podlas, posadzili w przyszkolnym ogródku ponad 200 cebulek żółtych krokusów. Akcja ta jest elementem międzynarodowego projektu Krokus, realizowanego we współpracy z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście oraz Żydowskim Muzeum Galicja. Krokusy sadzone są dla uczczenia pamięci półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysięcy dzieci innych narodowości, zamordowanych w czasie Holokaustu. Żółte kwiaty przypominają żółte Gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Należy wspomnieć, że jest to już druga edycja tego projektu w naszej szkole - pierwsze cebulki zostały posadzone rok temu i pięknie rozkwitły wiosną, przypominając o idei, jaka przyświeca temu przedsięwzięciu.