Nasze projekty

EFS


W naszej szkole funkcjonują pracownia komputerowa oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przydatne

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 60
> Najnowszy użytkownik: sosna

Nabór

UWAGA TRZECIOKLASIŚCI!
Ruszył nabór do
szkół ponadgimnazjalnych
logowanie odbywa się pod adresem:
www.slaskie.edu.com.pl

Pierwsza pomoc

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Powitanie

WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ
ZESPOŁU GIMNAZJÓW IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

Gimnazjum 6
Gimnazjum dla Dorosłych
ul. Krakowska 29
42-200 Częstochowa
tel.: 34 368-15-18
e-mail: gim6@poczta.onet.pl

Edukacja antydyskryminacyjnaDrukuj

Wydarzenia13 marca grupa projektowa realizująca polsko - norweski program "Nienawiść. Jestem przeciw" gościła panią Hannę Zielińską - animatorkę kultury, trenerkę, członkinię Stowarzyszenia Praktyków Kultury i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Pani Hanna pracuje przy projektach z obszaru wrażliwości kulturowej i przeciwdziałania wykluczeniu. Interesują ją wszelkie działania realizowane na styku kultur, w lokalnych społecznościach i z różnymi grupami, a także edukacja nieformalna na rzecz równych szans.
Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia świadectw ukończenia kilkumiesięcznego kursu online związanego z tematyką programu.

Następnie grupa odbyła trening antydyskryminacyjny. Aktywizujące i twórcze zadania skłaniały do refleksji nad tożsamością, różnorodnością, stereotypami, uprzedzeniami, aktami dyskryminacji. Wiedzę z kursu online i treningu grupa "Na szóstki" wykorzysta w działaniach swojej kampanii przeciwko mowie nienawiści.

Nieznana historia regionuDrukuj

WydarzeniaW dniu 6 marca 2015 r. delegacja uczniów Zespołu Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego: Karolina Trójczak, Natalia Tyras ( III a), Magdalena Glin, Izabela Michalska ( II b), Dawid Nowak, Dawid Praszczyk ( II a) wraz z nauczycielką historii mgr Anetą Podlas wzięła udział w prelekcji i uroczystym otwarciu wystawy pt. „Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r.”. Prelekcję w RODN „WOM” poprowadził Pan Sławomir Maślikowski - pracownik OBEP IPN w Katowicach, a wystawa została zorganizowana w ramach Roku Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej ogłoszonego przez Marszałka Województwa Śląskiego.


Informację i zdjęcie przygotowała p. Aneta Podlas.

Wirtualny Festiwal AntydyskryminacyjnyDrukuj

Wydarzenia3 marca grupa "Na szóstki" realizująca polsko - norweski program "Nienawiść. Jestem przeciw!" wzięła udział w Wirtualnym Festiwalu Antydyskryminacyjnym.
Ponad 500 osób przez ponad 3 godziny zmagało się z publikowanymi co 20 minut nowymi zadaniami! Były to m.in. interaktywne quizy sprawdzające wiedzę na temat różnic kulturowych i religijnych, kreatywne zadania z użyciem programów graficznych i do montażu filmów. Na przykładzie filmów, kampanii społecznych i akcji internetowych internauci snuli refleksje na temat mowy nienawiści, stereotypów, dyskryminacji. W czasie festiwalu mogli także zapoznać się z inicjatywami dotyczącymi przeciwdziałania mowie nienawiści, działań i kampanii na rzecz tolerancji, różnorodności, mniejszość narodowych i etnicznych w Polsce.
Festiwal prowadzony był w języku polskim i angielskim, a do udziału zaproszono młodzież z Norwegii, Czech i Słowacji. Za pracę nad zadaniami festiwalu organizatorzy przewidzieli nagrody. Zwycięzcy znaleźli się i w naszej grupie projektowej. Nagrodę za jedno z zadań już niebawem otrzymają Iza Michalska, Magda Glin i Natalia Tyras - gratulujemy!

Festiwal TwórczościDrukuj

Wydarzenia26 lutego odbył się w naszej szkole Festiwal Twórczości przygotowany przez całą naszą społeczność, a koordynowany przez jego inicjatorkę, panią Renatę Karoń . Uczniowie i nauczyciele razem pokazali, jak inspirujący może być czas spędzony w szkole.
W programie znalazły się występy artystyczne - zaprezentowali się nasi aktorzy, tancerze, wokaliści, modelki i projektantki mody. Efektami swojej pracy pochwalili się wychowankowie świetlicy, uczestnicy zajęć artystycznych i technicznych, Warsztatu Rzeczy Ładnych i Warsztatu Rzeczy Smacznych. Puchary, medale i dyplomy pokazali sportowcy. W Doświadczalni można było wziąć udział w niesamowitych naukowych eksperymentach. W studiu telewizyjnym poznawaliśmy arkana sztuki reporterskiej, a na stoiskach projektów szkolnych, ogólnopolskich i międzynarodowych podziwialiśmy osiągnięcia w projektach językowych, społeczno - obywatelskich, historyczno - kulturowych i naukowych. Nie zabrakło też prezentacji działań bardzo w naszej szkole ważnych - edukacji patriotycznej.
Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy miłych gości - uczniów szkół podstawowych nr 35, 12 i 22 wraz z opiekunami. Będziemy kontynuować to przedsięwzięcie - choćby po to, by na nowo przekonywać się, że w każdym uczniu naszej szkoły drzemie jakiś talent, i po to, by móc pokazać innym, że nasza szkoła skutecznie te talenty budzi - i pomaga rozwijać. W zgodzie z tegorocznym hasłem - że aby mieć o czymś opinię, należy to zobaczyć i sprawdzić samemu.


Tekst - admin; zdjęcie - p. Tomasz Bitner

Na wojnę z cyberprzemocąDrukuj

WydarzeniaW połowie lutego Komisja Edukacji przy Radzie Miasta Częstochowa powołała Zespół ds. Przeciwdziałania Cyberprzemocy. Członkiem zespołu jest nauczycielka naszej szkoły, pani Anna Sosna. Materiał TV Orion przedstawia szerzej, czym będzie zajmował się zespół. Na temat cyberprzemocy w reportażu wypowiadają się także nasze uczennice.

materiał TV Orion

Radio Fiat

strona Urzędu Miasta

DZIEŃ OTWARTYDrukuj

Ogłoszenia

Dzień otwarty w naszej szkole:

26.02.2015 godz. 9.00 - 12.00 - dzień otwarty dla uczniów szkół podstawowych

26 i 27.02.2015 w godz. 17.00 - 18.30 - dzień otwarty dla rodziców

Zapraszamy!

Występ kantoraDrukuj

Wydarzenia24 lutego uczniowie klasy 3a i nauczycielki: Anna Sosna i Aneta Podlas uczestniczyli w niecodziennym w Częstochowie wydarzeniu kulturalnym, jakim był występ kantora Itzhaka Horowitza z towarzyszeniem Walentego Dubrowskiego (fortepian) oraz Michała Półtoraka (skrzypce). Koncert odbył się w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater, a jego współorganizatorem był częstochowski oddział Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Żydów. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę - przez chwilę na scenie pojawiła się poetka, malarka i pieśniarka Elżbieta Borkowska.

Gość koncertu od sześciu lat jest rabinem Synagogi Krakowa, pełni też rolę kantora, czyli osoby intonującej podczas nabożeństw pieśni i śpiewającej psalmy. Podczas występu zabrzmiały pieśni w nastroju zbliżającego się święta Purim. Były to pieśni synagogalne, a także popularne pieśni i piosenki żydowskie w językach: hebrajskim, jidysz i ladino (języku sefardyjskich Żydów). Prowadząca koncert zadbała również o jego stronę edukacyjną - słuchacze wiele dowiedzieli się o zwyczajach towarzyszących jednemu z najweselszych świąt żydowskiej społeczności. Purim, porównywany do karnawału, jest okazją do "uczty i wesela". Świętuje się na pamiątkę historycznego zwycięstwa nad Hamanem, które w V w. p.n.e. ocaliło Żydów od zagłady. Obchody rozpoczynają się 4 marca po zachodzie słońca i trwają do 5 marca.


Szerokopasmowy internetDrukuj

InformacjeW związku z przystąpieniem do projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Częstochowa" nasza szkoła została podłączona do szerokopasmowej sieci Czestnet, która umożliwia szybki dostęp do internetu. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

Oprócz dostępnej sieci przewodowej, w naszej szkole jest dostęp do sieci bezprzewodowej dla użytkowników: Uczeń, Gość, Nauczyciel. Hasło dostępu dla Gościa podano do informacji na tablicy informacyjnej na parterze. Hasła dla Nauczyciela i Ucznia dostępne są u pani Małgorzaty Drogowskiej, do której powinny zgłaszać się wszystkie zainteresowane osoby.

Szóstka przeciw mowie nienawiściDrukuj

To i owo...W naszej szkole rozpoczęła się właśnie kampania przeciwko mowie nienawiści realizowana przez zespół uczniów klas: 3a i 2b pod opieką pań: Anny Sosny i Anety Podlas. Kampania jest elementem polsko - norweskiego programu "Nienawiść. Jestem przeciw!"
Uczestnicy programu właśnie ukończyli internetowy kurs, który poszerzył ich wiedzę o uprzedzeniach, dyskryminacji, mowie nienawiści i przygotował do realizacji kampanii społecznej. Przedstawicielki grupy uczestniczyły również w 3-dniowej konferencji w Warszawie. Teraz nadszedł czas na działania. Przedstawiciele grupy odwiedzili wszystkie klasy by opowiedzieć o realizowanym projekcie, wręczyć antyhejtowe serduszka i zaprosić do udziału w konkursie. W szkole pojawiły się również plakaty wymyślonej przez grupę kampanii zaprojektowane przez Weronikę Szyjewską. Grupa i jej opiekunki zapowiadają dalsze działania w szkole oraz dzielnicy.

Uwaga trzecioklasiści!Drukuj

OgłoszeniaUkazało się Postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do publicznych szkół dla młodzieży: gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz sposobu przeliczania na punkty zajęć edukacyjnych i wyników egzaminu gimnazjalnego, a także sposobu punktowania innych osiągnięć kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży w województwie śląskim na rok szkolny 2015/2016.

Dokument można pobrać tutaj.

Ferie z SzóstkąDrukuj

WydarzeniaW dniach 2-5.02.2015 odbyły się w naszej szkole zajęcia w ramach akcji "Ferie w mieście". W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkół Podstawowych nr 35 i 12, Gimnazjum nr 9 oraz uczniowie i absolwenci naszego Gimnazjum.

W programie tegorocznych "Ferii" znalazły się: wyjścia do Multicentrum "Zodiak" i do sali Zabaw "Klub Miki" oraz zumba w Klubie Fitness Forma dla uczniów klas 1-3 SP oraz wyjścia na lodowisko, basen, zumbę i kulig dla klas 4-6 SP i dla uczniów gimnazjum. Ponadto odbyły się liczne zabawy i konkursy. Najmłodsi rzeźbili w masie solnej, piekli i dekorowali pierniczki, grali w piłkę nożną, tworzyli kostium chińskiego smoka i wykonywali karnawałowe maski. Starsi uczestnicy ferii wzięli udział w zajęciach kulinarnych, sportowych, odbyły się konkursy: wiedzy przyrodniczej, zagadki logiczne, turniej "Włochy kontra Anglia", konkursy na najzabawniejsze przybranie głowy i na najładniejszy strój na bal. Zwieńczeniem czterodniowych ferii był bal karnawałowy. Na zakończenie rozdano nagrody i dyplomy.

Koordynator Ferii pani Marzena Radosz i zespół nauczycieli organizujących zajęcia dziękują wszystkim za przybycie i wspólną zabawę!Więcej zdjęć na naszym profilu fb.