Nasze projekty

EFS


W naszej szkole funkcjonują pracownia komputerowa oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przydatne

Aktualnie online

> Gości online: 2

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 60
> Najnowszy użytkownik: sosna

Nabór

UWAGA TRZECIOKLASIŚCI!
Ruszył nabór do
szkół ponadgimnazjalnych
logowanie odbywa się pod adresem:
www.slaskie.edu.com.pl

Pierwsza pomoc

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Powitanie

WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ
ZESPOŁU GIMNAZJÓW IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

Gimnazjum 6
Gimnazjum dla Dorosłych
ul. Krakowska 29
42-200 Częstochowa
tel.: 34 368-15-18
e-mail: gim6@poczta.onet.pl

Powodzenia na egzaminie!Drukuj

21-23.04 odbędzie się egzamin gimnazjalny.

Naszym trzecioklasistom życzymy połamania długopisów!

Przy ostatnich powtórkach materiału pamiętajcie, że krótki spacer w dzień i długi sen w nocy to najlepsze lekarstwo na stres i zmęczenie.

Powodzenia!!!

Łączy nas pamięć...Drukuj


W 2015 roku obchodzimy 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie.

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile", której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Marek Edelman, jeden z dowódców powstania, co roku otrzymywał bukiet tych kwiatów od anonimowego nadawcy. Sam również najczęściej te właśnie kwiaty składał pod pomnikiem Bohaterów Getta. Ten żółty kwiat stał się symbolem zbiorowej pamięci.

W niedzielę 19 kwietnia wolontariuszki: Iza Michalska, Ania Michalska i Magda Glin pod opieką pań: Anety Podlas i Anny Sosny rozdawały w centrum naszego miasta wykonane własnoręcznie papierowe żonkile. Odwołując się do tego symbolu, wolontariuszki prosiły przechodniów o przypięcie kwiatu do ubrania.
Celem akcji jest przywrócenie pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim i budowanie wspólnej świadomości historycznej Żydów i Polaków.

W wykonaniu żonkili pomagali uczniowie klasy 2b - dziękujemy!

Zdjęcia z akcji można obejrzeć na naszym fp na Facebook'u.

Pola NadzieiDrukuj

WydarzeniaJak co roku, nasza szkoła uczestniczy w Kampanii Pola Nadziei - ogólnoświatowej i ogólnopolskiej akcji zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną.

W piątek 17 kwietnia uczniowie i nauczyciele szkoły uczestniczyli w Marszu Nadziei Alejami NMP. Działalność hospicjum wspierają na co dzień także nasze uczennice i uczniowie, którzy jako wolontariusze uczestniczą w akcjach informacyjnych na terenie miasta, a także w kwestach. Uczennice kl. IIb (Magda Glin, Iza Michalska, Roksana Pydzik, Natalia Tulin) i uczniowie kl. IIIa (Dominik Maniewski, Dawid Mocek, Adrian Kołodziejczyk) pod opieką pani Marzeny Radosz w kwietniu pracowali m.in. w centrum handlowym M1, gdzie rozdawali ulotki o akcji hospicyjnej i zbierali fundusze na rzecz chorych. W niedzielę 19.04 uczestniczyli w Mszy Świętej za zmarłych pacjentów, a także kwestowali przed kościołami Archidiecezji Częstochowskiej.

Hospicjum może wspierać każdy z nas. Jak, tego można dowiedzieć się z internetowej strony hospicjum , do czego gorąco zachęcamy.

Sukcesy lekkoatletówDrukuj

Osiągnięcia10 kwietnia odbyły się zawody w ramach Czwartków Lekkoatletycznych na stadionie CKS Budowlani. Miło nam powiadomić, że nasi sportowcy odnieśli kolejne sukcesy. Adam Pilarski z kl. IIIa był drugi w skoku w dal z niesamowitym wynikiem 5,15 m. Carlito Wychowaniec (kl. IIa) zajął III miejsce w biegu na 600 m. Chłopakom i ich opiekunce, pani Marzenie Radosz, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wspomnienie o św. Janie Pawle IIDrukuj

Uczniowie klasy 3b dzięki przygotowanej uroczystości skłonili nas do refleksji i wspomnień o świętym kościoła katolickiego Janie Pawle II. Odczytane teksty przypomniały nam sylwetkę papieża, nie zabrakło również jego autentycznych wypowiedzi utrwalonych w materiałach dźwiękowych i filmowych. Scenariusz oraz przygotowanie uczniów to dzieło nauczycieli: p. Katarzyny Pasiuk, p. Joanny Zarębskiej - Kobierskiej, p. Agnieszki Majchrzak i ks. Łukasza Połacika.

MISTERIUM PASYJNEDrukuj

Wydarzenia30 marca w Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Rodziny miało miejsce misterium pasyjne w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum. Przygotowanie uroczystości koordynowała pani Monika Kutrzyk we współpracy z duszpasterzami parafii.
Widzowie mogli doświadczyć odrzucenia, ubiczowania, męki i śmierci Jezusa. Wprowadzone elementy współczesne dowiodły, że tajemnica zmartwychwstania zadziwia i porusza także dzisiaj, również młodych ludzi, tych którzy poszukują swojej drogi życiowej. Misterium, reżyserowane przez panią Jolantę Malinkę (opiekunkę koła teatralnego) we współpracy z panią Katarzyną Pasiuk, pozwoliło uczestnikom na głębsze przeżycie zbliżającego się Triduum Paschalnego. Po misterium uczniowie i nauczyciele, a także duszpasterze parafii spotkali się przy wspólnym stole celebrując agape.

Relacja w Radio Fiat

Fotorelacja na szkolnym FB

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEKDrukuj

WydarzeniaNasza szkoła wzięła udział w przedsięwzięciu pt. „Ogólnopolskie wybory książek”. Organizatorzy tej akcji chcą dowiedzieć się, jakie książki młodzież czyta najchętniej i jakie chciałaby wypożyczać ze szkolnej biblioteki. W piątek 27 marca wszyscy uczniowie mieli możliwość zagłosowania na trzy najciekawsze, ich zdaniem, książki, jakie ostatnio czytali lub te, o których słyszeli, że są interesujące. Wybory odbyły się w bibliotece szkolnej. Powołana komisja podsumuje uczniowskie głosy i wyniki prześle organizatorom akcji, czyli redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
Patronem wyborów jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wśród szkół, które wezmą udział w Wyborach Książek, zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe oraz bezpłatne prenumeraty czasopism. Ale najważniejsze jest to, że to Wy macie możliwość decydowania o tym, co będziecie w przyszłości czytali i jakie książki trafią do szkolnych bibliotek.
Organizatorkami wyborów w Gimnazjum nr 6 były panie: Iwona Wójcik i Sylwia Szrajber-Kobyłkiewicz, które składają serdeczne podziękowania nauczycielom za umożliwienie udziału uczniów poszczególnych klas w głosowaniu.
Już wkrótce poinformujemy o wynikach głosowania!

Informację przygotowały: Iwona Wójcik, Sylwia Szrajber-Kobyłkiewicz

SUKCES NASZEJ UCZENNICY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIMDrukuj

OsiągnięciaW dniach 20–22 marca 2015 r. odbyły się XIV Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży. Tegoroczne targi honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. To największe w kraju wydarzenie poświęcone promocji książek dla najmłodszych i dorastających czytelników. To ważne wydarzenie kulturalne łączy zabawę z popularyzacją czytelnictwa kształtującego dziecięcą wyobraźnię, rozwój intelektualny i wrażliwość.

Podczas imprezy ogłoszone zostały wyniki Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci
i Młodzieży „Dwie książki”. Na konkurs, który co roku towarzyszy Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla Dzieci i Młodzieży, wpłynęło ogółem 465 prac uczniowskich
ze 160 szkół, z terenu całej Polski. Z tego warunki konkursowe spełniły 464 prace, w tym 74 prace z 66 gimnazjów. Nagrody przyznano 14 gimnazjalistom, 19 uczniom ze szkół podstawowych i 7 licealistom.

W konkursie wzięły udział cztery uczennice Gimnazjum nr 6 (kl. II b, kl. III b), pod opieką pp. Iwony Wójcik i Sylwii Szrajber-Kobyłkiewicz.
Nagrodę w kategorii „gimnazja” zdobyła uczennica klasy IIIb Wiktoria Depczyńska!
Jesteśmy dumni z tego sukcesu, tym bardziej, że byliśmy jedyną szkołą z Częstochowy nagrodzoną w konkursie.

Więcej informacji tutaj

Informację przygotowały: Iwona Wójcik, Sylwia Szrajber-Kobyłkiewicz

Uczniowie klas trzecich stoją przed ważną decyzją związaną z wyborem szkoły ponadgimnazjalnejDrukuj

To i owo...19 marca braliśmy udział w VIII Regionalnym Salonie Edukacji Technicznej i Zawodowej. Podczas trwania Salonu częstochowskie szkoły zawodowe i techniczne prezentowały swoją ofertę edukacyjną. Na przygotowanych stoiskach poszczególne szkoły przedstawiały nowe kierunki kształcenia, rozdawały ulotki, broszury z najważniejszymi informacjami o swojej szkole. Gimnazjaliści mieli możliwość bliższego poznania wielu interesujących zawodów i branż, uzyskiwali informacje związane z możliwością przyszłego zatrudnienia i zapotrzebowania na specjalistów na rynku pracy.

Informację przygotowały: Iwona Wójcik, Sylwia Szrajber-Kobyłkiewicz

Imieniny PatronaDrukuj

Wydarzenia19 marca na placu Biegańskiego odbyły się miejskie uroczystości z okazji imienin Pierwszego Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego. Organizatorami obchodów były: Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TPJP Oddział w Częstochowie, Zespół Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Urząd Miasta Częstochowy. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, a także młodzież częstochowskich szkół i mieszkańcy miasta. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy II a pod opieką p. Anety Podlas, natomiast w części artystycznej wystąpili: Karolina Trójczak (IIIa), Sandra Bukalak (IIIb), Oskar Cencelewicz (IIa). Młodzież do występu przygotowała p. Renata Karoń. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, wszyscy obecni udali się do ratusza, by wysłuchać prelekcji na temat związku Marszałka z warszawskim Belwederem. Uroczystość poprowadził p. Tomasz Bitner.

Informacja o wydarzeniu w serwisie Urzędu Miasta

Tekst przygotowała p. Renata Karoń.

Edukacja antydyskryminacyjnaDrukuj

Wydarzenia13 marca grupa projektowa realizująca polsko - norweski program "Nienawiść. Jestem przeciw" gościła panią Hannę Zielińską - animatorkę kultury, trenerkę, członkinię Stowarzyszenia Praktyków Kultury i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Pani Hanna pracuje przy projektach z obszaru wrażliwości kulturowej i przeciwdziałania wykluczeniu. Interesują ją wszelkie działania realizowane na styku kultur, w lokalnych społecznościach i z różnymi grupami, a także edukacja nieformalna na rzecz równych szans.
Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia świadectw ukończenia kilkumiesięcznego kursu online związanego z tematyką programu.

Następnie grupa odbyła trening antydyskryminacyjny. Aktywizujące i twórcze zadania skłaniały do refleksji nad tożsamością, różnorodnością, stereotypami, uprzedzeniami, aktami dyskryminacji. Wiedzę z kursu online i treningu grupa "Na szóstki" wykorzysta w działaniach swojej kampanii przeciwko mowie nienawiści.