Nasze projektyEFS


W naszej szkole funkcjonują pracownia komputerowa oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przydatne

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 60
> Najnowszy użytkownik: sosna

Nabór

UWAGA TRZECIOKLASIŚCI!
Ruszył nabór do
szkół ponadgimnazjalnych
logowanie odbywa się pod adresem:
www.slaskie.edu.com.pl

Pierwsza pomoc

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Powitanie

WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ
ZESPOŁU GIMNAZJÓW IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

Gimnazjum 6
Gimnazjum dla Dorosłych
ul. Krakowska 29
42-200 Częstochowa
tel.: 34 368-15-18
e-mail: gim6@poczta.onet.pl

PożegnanieDrukuj

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 14.05.2016 r. odeszła na zawsze nasza Uczennica, Wychowanka, Koleżanka z klasy Paulina Gołda.
Msza święta pogrzebowa odbędzie się w dniu 19.05.2016 r. o godzinie 15.00 w kościele św. Zygmunta, a następnie odbędzie się pogrzeb na cmentarzu w Rybnej.
Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi Pauliny...

Nasz projekt przykładem dobrych praktyk w publikacji Amnesty InternationalDrukuj

OsiągnięciaW kwietniu w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca ogólnopolski projekt "Razem mamy siłę: Stop dyskryminacji" realizowany przez Amnesty International w ramach programu Obywatele dla Demokracji. W ciągu dwóch lat 2014 - 2016 projekt realizowano na obszarze całej Polski, udział w nim wzięło 131 szkół, setki uczniów i uczennic, nauczycieli i nauczycielek, którzy działali razem, aby wpływać na świadomość oraz mobilizować do podejmowania działań zwalczających dyskryminację w społecznościach lokalnych i internetowych.

W projekcie uczestniczyły także uczennice z naszej szkoły pod opieką pań: Anny Sosny i Anety Podlas.
Pierwsza faza projektu zakładała pogłębienie znajomości innych kultur, możliwość spotkania z ich przedstawicielami, a także przekazanie uczestniczkom niezbędnej wiedzy dotyczącej stereotypów, uprzedzeń, dyskryminacji oraz praw człowieka. W ramach projektu jego uczestniczki wzięły udział w warsztatach na temat praw człowieka, w webinarium "To straszne słowo "uchodźcy", czyli o manipulacji w mediach" prowadzonym przez dziennikarkę Justynę Suchecką oraz w Wirtualnym Festiwalu Międzykulturowym. Poznawały również inne kultury i religie uczestnicząc w spotkaniach i wycieczkach. Etap drugi projektu pozwolił uczestniczkom na działania w środowisku lokalnym: objęcie opieką Pomnika Ofiar Częstochowskiego Getta, zasadzenie cebulek żółtych krokusów dla upamiętnienia ofiar Holokaustu, a także udział w Maratonie Pisania Listów w obronie osób z całego świata, których prawa w rażący sposób złamano. Świeżo nabyta wiedza i doświadczenie kontaktu z innymi kulturami pozwoliły uczestniczkom projektu na działania w szkole, tym ważniejsze, że przeprowadzona ankieta pokazała skalę nieuświadomionej nietolerancji. Dla przedstawicieli klas odbył się Turniej wiedzy antydyskryminacyjnej i międzykulturowej w postaci quizu na urządzeniach mobilnych. Kulminacyjnym punktem akcji była plakatowa akcja - prowokacja.

Działania przeprowadzone w ramach projektu spotkały się z uznaniem jego organizatorów - międzynarodowej organizacji Amnesty International. Opis pracy zespołu znalazł się - jako jeden z 17 - w publikacji AI p.t. "Stop dyskryminacji. Przykłady dobrych praktyk mobilizacji lokalnej społeczności na rzecz zwalczania problemu dyskryminacji".

Sobotni rajd pieszyDrukuj

To i owo...30 kwietna 2016 roku odbył się rajd pieszy. 21 uczniów naszego gimnazjum pod opieka pp. B. Wiśniewskiej, Moniki Kutrzyk i Jolanty Malinki wybrało się na zwiedzanie okolic Poraja. Kierownikiem i organizatorem przedsięwzięcia była p. Renata Ceglarek.
Wyruszyliśmy zielonym szlakiem im. Janusza Brandysa ze stacji PKP w Poraju drogą leśną w kierunku Ordon ( Sucha Woda) gdzie przeszliśmy na czarny szlak im. Barbary Rychlik.. Szlak ten na terenie gminy Żarki przebiegał leśnymi traktami i dowiódł nas do miejscowości Masłońskie Natalin. Tam, na piaszczystej plaży nad Zbiornikiem Porajskim wypoczywaliśmy i zażywaliśmy kąpieli... słonecznych. Piękna pogoda dopisywała wypoczynkowi po spacerze. Posileni zabranymi z domu prowiantem ruszyliśmy w dalszą drogę wzdłuż brzegu Zalewy Porajskiego by wrócić do stacji PKP w Poraju. Mimo długiej marszruty (ok. 15 km) humory wszystkim dopisywały. Maruderzy szybko zyskiwali dobry nastrój do dalszego marszu. Odbyła się również mała rywalizacja sportowa- bieg do brzegu zalewu. Wszyscy byliśmy może trochę zmęczeni ale zadowoleni z bardzo udanego rajdu i mile spędzonego wolnego czasu. Mamy nadzieję, że kolejne rajdy w okolice Poraja będą równie udane. A nie wszystkie tamtejsze szlaki turystyczne przeszliśmy zatem mamy gdzie powracać na piesze wędrówki!

43. rocznica powstania w getcie warszawskimDrukuj

WydarzeniaJuż po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile", której organizatorem jest Muzeum Polin. Z lekkim opóźnieniem spowodowanym egzaminem gimnazjalnym, a zatem 22-go (a nie 19-go) kwietnia nasze wolontariuszki rozdawały papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Uczniowie klas: Ib, IIIa i IIIb wzięli udział w lekcjach okolicznościowych przygotowanych przez panie: Annę Sosnę i Anetę Podlas, a także obejrzeli premierowy film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943".

Bohaterowie i bohaterki codziennościDrukuj

WydarzeniaPoszanowanie praw człowieka jest jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej. Wszelkie naruszenie tych praw działa na szkodę zasad demokratycznych stanowiących fundament naszego społeczeństwa, niezależnie od tego, czy dzieje się to w UE, czy poza jej granicami. Parlament Europejski walczy przeciwko takim naruszeniom za pośrednictwem działań ustawodawczych, w tym obserwacji wyborów, comiesięcznych debat w Strasburgu poświęconych prawom człowieka i poprzez włączanie praw człowieka do zawieranych przez UE zewnętrznych umów handlowych. Parlament Europejski wspiera także prawa człowieka, przyznając co roku ustanowioną w 1988 r. Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli. Nagroda ta przyznawana jest osobom z całego świata, które wniosły szczególny wkład w walkę w obronie praw człowieka, przez co zwraca się uwagę na przypadki naruszenia praw człowieka oraz wspiera laureatów w ich działaniach.

,,Bohaterowie i bohaterki codzienności – prawa człowieka blisko nas” – to projekt współfinansowany przez Biuro Informacji Europejskiej w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej w którym udział wzięli uczniowie naszego gimnazjum. Spotkanie, które odbyło się 21 kwietnia, poświęcone było prawom człowieka. Uczniowie zapoznali się z sylwetkami osób, które walczą w obronie tych praw - laureatami i nominowanymi do Nagrody im. Sacharowa, z wartościami, jakimi się kierują.
W trakcie warsztatów, prowadzonych przez Panią Jagodę Szkarłat, trenerkę Forum Dialogu Między Narodami, uczniowie zaproponowali działania związane z prawami człowieka, które w najbliższym czasie przedstawią lokalnej społeczności.

Kampania PAHDrukuj

Wydarzenia8 kwietnia klasa Ib włączyła się w edukacyjną kampanię Polskiej Akcji Humanitarnej "Studnia dla Południa". Uczniowie obejrzeli filmowy zapis ankiety przeprowadzanej na ulicach Torunia i sami zastanawiali się nad odpowiedzią na pytanie: "Co byś zrobil, gdybyś stracił dostęp do wody?". Film "Czysta woda" i zajęcia przeprowadzone przez panią Annę Sosnę dostarczyły materiału do dyskusji. Dlaczego woda to ważna sprawa? Jakie są przyczyny i skutki braku dostępu do wody? Co my - jako jednostki - możemy zrobić dla siebie, dla kraju, dla świata? Uczniowie poznali także pojęcie "śladu wodnego" - dowiedzieli się, ile wody zużywa się do produkcji różnych dóbr. Obliczali także ślad wodny statystycznej trzyosobowej rodziny w ciągu jednego dnia. Na koniec odbył się konkurs z nagrodami, który pozwolił na sprawdzenie swojej wiedzy na temat wody jako prawa człowieka.

Powodzenia na egzaminie!DrukujW dniach 18-20 kwietnia odbędzie się egzamin gimnazjalny.
Trzecioklasistom życzymy powodzenia!
Trzymamy kciuki za oryginalne prace i celne odpowiedzi.
Połamania piór!

Turniej tenisa stołowegoDrukuj

Wydarzenia14 i 16 marca nasi uczniowie w składzie: Dorota Zawada, Julia Sawicka, Anna Janik, Dawid Student, Kacper Musiał i Marcin Gurazda brali udział w zawodach tenisa stołowego. Drużyna dziewcząt wywalczyła V miejsce w Częstochowie. Życzymy dalszych sukcesów