Nasze projektyEFS


W naszej szkole funkcjonują pracownia komputerowa oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przydatne

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 60
> Najnowszy użytkownik: sosna

Nabór

UWAGA TRZECIOKLASIŚCI!
Ruszył nabór do
szkół ponadgimnazjalnych
logowanie odbywa się pod adresem:
www.slaskie.edu.com.pl

Pierwsza pomoc

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Powitanie

WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ
ZESPOŁU GIMNAZJÓW IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

Gimnazjum 6
Gimnazjum dla Dorosłych
ul. Krakowska 29
42-200 Częstochowa
tel.: 34 368-15-18
e-mail: gim6@poczta.onet.pl

Spotkanie z islamemDrukuj

WydarzeniaWe wtorek 2 lutego członkinie Klubu Młodego Obywatela miały przyjemność spotkać się z niezwykłym gościem. Dzięki możliwości rozmowy wideo przez Skype'a, odbyło się spotkanie z panią Lubną Raad Al-Hamdani, pochodzącą z Iraku warszawską lekarką. Uczestniczki spotkania miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat islamu - trzeciej religii świata i skonfrontować niektóre treści rozpowszechniane w internecie. Rozmowa o wartościach w islamskim świecie, sytuacji muzułmanek, powodach noszenia hijabu (nakrycia głowy) uświadomiła słuchaczkom, że islam ma wiele twarzy, a wiele z zasad, które tak bulwersują świat zachodni, są uwarunkowane kulturowo, podyktowane lokalnym prawem zwyczajowym i nie wynikają z nakazów Koranu (świętej księgi muzułman). Nie obowiązują też we wszystkich krajach arabskich. Tematami nie do uniknięcia były też: terroryzm, kryzys uchodźczy i zachowania dyskryminujące wyznawców islamu. Pani Al-Hamdani opowiadając o swoich doświadczeniach mówiła: „Pracuję w szpitalu i w przychodni, nigdy nie spotkała mnie dyskryminacja ze strony pacjentów. Mimo, ze pacjenci mają również możliwość składania wizyt u innych lekarzy - wracają do mnie”. Niestety, po zamachach w Paryżu zdarzyły się i przykre incydenty. Bohaterka spotkania podkreślała, że są muzułmanie, którzy patologicznie traktują islam, a zachowania islamistów nie są zgodne z islamem i wartościami tej religii.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar HolokaustuDrukuj

Dziś 71. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Aby oddać cześć pamięci Częstochowian żydowskiego pochodzenia, klasa 1b wraz z wych. Anną Sosną i panią Anetą Podlas udała się pod pomnik Ofiar Getta. Tam odbyła się lekcja historii przybliżająca życie Częstochowy i jej mieszkańców przed wojną, historię dzielnicy i losy jej żydowskich mieszkańców.
...
"Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie".
George Santayana

JUBILEUSZ 60 LAT MPK - NOWE AUTOBUSY DLA MIASTADrukuj

To i owo...Klasa 1a wraz z wychowawcą p. mgr Sylwią Szrajber – Kobyłkiewicz i p. Tomaszem Bitnerem uczestniczyli 8 stycznia na pl. Biegańskiego w prezentacji 40 nowoczesnych, ekologicznych autobusów, które MPK zakupiło dzięki wygranemu konkursowi i dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Takie autobusy są obecnie najnowocześniejsze w Polsce i w Europie.
Uczniowie wraz z nauczycielami mogli naocznie przekonać się jak od środka wyglądają Solbusy (to ich nazwa) oraz dowiedzieli się od pracowników i władz MPK i Prezydenta Miasta nt. systemu napędowego (gaz sprężony CNG wraz z energią elektryczną).

Tekst udostępniony przez p. T. Bitnera.

Turniej tenisa stołowegoDrukuj

Osiągnięcia13 stycznia 2016 uczniowie naszego gimnazjum: Dorota Zawad, Klaudia Naturalny, Adam Gabor, Dawid Student pod opieką pani R.Ceglarek wzięli udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Tadeusza Madejskiego organizowanym przez Gimnazjum nr 7. Celem turnieju jest popularyzacja tenisa stołowego wśród młodzieży gimnazjalnej. Turniej rozegrano w kategorii dziewcząt i chłopców. Nasza uczennica Dorota Zawada zajęła III miejsce. Gratulujemy i życzymy powodzenia na mistrzostwach Częstochowy!Manufaktura książkiDrukuj

To i owo...W grudniu 2015 r. uczennice klasy I a: Klaudia Nagórska, Oliwia Wdzięczna, Nikola Grabarczyk oraz klasy III b Magdalena Bociek, Izabella Michalska i Sandra Gołąbek pod kierunkiem pp. Iwony Wójcik, Sylwii Szrajber-Kobyłkiewicz oraz Beaty Wiśniewskiej wzięły udział w projekcie "Manufaktura Książki" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną im. dr Wł. Biegańskiego w Częstochowie. Celem projektu jest tworzenie lokalnej Biblioteki Książki Dotykowej. Wykonane przez uczennice książeczki pt. "Podróże Ali", "Święta tuż, tuż", "Przygody kotka", zawierały, zrobione z różnorodnych materiałów o zróżnicowanych fakturach, wypukłe ilustracje, które pomagają dzieciom z dysfunkcją wzroku doskonalić zmysły dotyku i rozwijają wyobraźnię, słownictwo.
Okazało się, że tworzenie książek dotykowych to żmudna, niełatwa praca ale bogatsi o nowe doświadczenia wiemy, że w przyszłym roku również zaangażujemy się w ten cykliczny projekt!

Wesołych Świąt!Drukuj

Pomagamy...Drukuj


Klucze, zbierane od początku roku szk. w naszej szkole dla Fundacji "Akogo?" Ewy Błaszczyk - na rzecz dzieci wybudzanych ze śpiączki w Klinice Budzik - bezpiecznie dotarły do punktu odbioru. Do nas zaś trafia podziękowanie za udział w akcji. Dziękujemy wszystkim i ... informujemy, że to nie koniec!
Niepotrzebne klucze nadal można przynosić organizatorkom akcji w szkole, paniom Annie Sośnie i Anecie Podlas.

Zakończyła się również zbiórka dla osób bezdomnych przebywających w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Agape. Klasa 1b wraz z wychowawczynią, panią Anną Sosną, przyłączyła się do akcji SOS Bezdomności i przygotowała dla podopiecznych stowarzyszenia paczkę z środkami czystości.
Dziękujemy Uczniom i Rodzicom, którzy zechcieli się przyłączyć do zbiórki.

Hej kolęda, kolędaDrukuj

WydarzeniaW ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie z klasy 2a i 1b przypomnieli nam prastary, piękny zwyczaj kolędowania. Zgodnie z tradycją od Wigilii do Trzech Króli wędrowali po polskich wsiach przebierańcy, składając gospodarzom życzenia wszelkiej pomyślności. Oskar Kolberg pisał: "Gospodarz, którego chatę choćby tylko przez pomyłkę pominęli, uważał się za wielce obrażonego".

Nasi uczniowie rozpoczęli kolędowanie od wizyty w Zakładzie opiekuńczo - Leczniczym przy ul. Ogrodowej. Pensjonariuszki i pracownicy otrzymali drobne upominki - wykonane przez gimnazjalistów ozdoby świąteczne.
Dzień później orszak kolędników złożony z Aniołów, Dziada i Baby, Śmierci i Diabła, Heroda, Turonia, Wołka i Osiołka wystąpił podczas wspólnego kolędowania w szkole. Nasi przebierańcy będą też z wizytą w Archikatedrze, by mogli ich zobaczyć mieszkańcy dzielnicy i parafianie.

Uczniowie dziękują nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu świątecznej akcji - p. M. Kozłowskiej, p. M. Kutrzyk. p. J. Malince, p. K. Pasiuk, p. B. Wiśniewskiej oraz księdzu Pawłowi Podeszwie.

Galeria zdjęć tutaj