Nasze projekty

EFS


W naszej szkole funkcjonują pracownia komputerowa oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przydatne

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 60
> Najnowszy użytkownik: sosna

Nabór

UWAGA TRZECIOKLASIŚCI!
Ruszył nabór do
szkół ponadgimnazjalnych
logowanie odbywa się pod adresem:
www.slaskie.edu.com.pl

Pierwsza pomoc

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

31-08-2010 12:40
Wszelkie materiały zawarte na starej stronie postaramy się odzyskać i umieścić w naszym nowym serwisie

31-08-2010 12:39
W związku z awarią naszej starej strony rozpoczynamy historię jej tworzenia od początku

Powitanie

WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ
ZESPOŁU GIMNAZJÓW IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

Gimnazjum 6
Gimnazjum dla Dorosłych
ul. Krakowska 29
42-200 Częstochowa
tel.: 34 368-15-18
e-mail: gim6@poczta.onet.pl

Zbiórka żywnościDrukuj

OgłoszeniaW związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Walki z Głodem ogłaszamy zbiórkę żywności! Do końca tygodnia organizatorki akcji, panie: Marzena Radosz i Joanna Zarębska - Kobierska gromadzić będą artykuły żywnościowe, które zostaną wydane osobom potrzebującym. Produkty pierwszej potrzeby to przede wszystkim makaron, ryż, mąka, konserwy oraz inne - o długim terminie przydatności do spożycia. Zbiórka odbywa się pod haslem: "Dzieląc się zakupami, pomagasz niedożywionym dzieciom".

Dzień Polskiego Państwa PodziemnegoDrukuj

Wydarzenia26 września w ramach obchodów związanych z Dniem Polskiego Państwa Podziemnego oraz 75. rocznicą utworzenia Szarych Szeregów uczniowie klasy II A i II B pod opieką p. mgr Tomasza Bitnera uczestniczyli w pikniku patriotycznym na placu Biegańskiego, podczas którego można było m.in. wziąć udział w grach i zabawach historycznych zorganizowanych przez harcerzy. Ponadto Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej i jego oddział w Katowicach przygotowało na placu Biegańskiego specjalną wystawę plenerową „Polska Walcząca", którą można oglądać do 20 października 2014 r.

Tego samego dnia, wieczorem, uczniowie z klasy II A pod opieką p. mgr Renata Karoń udali się do Filharmonii Częstochowskiej na spektakl „Mały Powstaniec” w wykonaniu Teatru 52 działającego przy Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca. Przedstawienie wywołało wiele emocji i podziw dla talentu tak młodych aktorów.

Nienawiść - jesteśmy przeciw!Drukuj

Z przyjemnością informuję, że nasza szkoła zakwalifikowała się i znajduje się w gronie 30 zespołów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, które realizować będą program "Nienawiść - jestem przeciw!". W całorocznym projekcie uczestniczyć będą uczniowie z Polski i Norwegii. Ich zadaniem będzie przygotowanie kampanii społecznej przeciwko mowie nienawiści. Organizatorzy przewidzieli następujące formy wsparcia: warsztaty inaugurujące w Warszawie, kurs internetowy, warsztat antydyskryminacyjny, wirtualne lekcje, konferencja podsumowująca oraz spotkania on-line z młodzieżą z Norwegii.
Program prowadzi Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Europejskim Centrum Wergelanda w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Partnerem programu jest również Koalicja przeciwko mowie nienawiści.

Program w naszej szkole realizowany będzie przez panie: Annę Sosnę i Anetę Podlas. Rekrutacja do zespołu uczniowskiego rusza już jutro - chętne osoby proszone są o kontakt z p. Sosną.

koordynator programu
Anna Sosna

Jesienny rajdDrukuj

WydarzeniaSobotnie rajdy stały się tradycją naszej szkoły, i to bardzo lubianą :-) Tegoroczny cykl wielbiciele włóczęgi z klas IIa i IIb zainaugurowali 20 września, udając się w okolice Żabińca i Białej, by podziwiać okoliczną przyrodę i aktywnie wypoczywać. O bezpieczeństwo i dobre humory uczestników zadbali opiekunowie, panie: Marzena Radosz, Renata Ceglarek i Jolanta Malinka oraz pan Tomasz Bitner.

Sprzątanie świataDrukuj

To i owo...Dnia 19 września 2014 roku w ramach ogólnopolskiej kampanii „Sprzątanie Świata” uczniowie klasy III B Gimnazjum nr 6 wraz z opiekunami p. Marzeną Radosz, Sylwią Szrajber – Kobyłkiewicz , Beatą Wiśniewską wyruszyli w teren, aby posprzątać las w strefie ochrony ujęć wody eksploatowanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Góry Towarne, miejsce często odwiedzane przez turystów.
Celem tegorocznej akcji pod hasłem „Turysto szanuj środowisko” było uprzątnięcie terenu pomiędzy Olsztynem, a Kusiętami. Zanim jednak uczniowie wyruszyli w teren, zostali oprowadzeni po ujęciu wody w Olsztynie oraz mieli możliwość posłuchać prezentacji o wodzie, celach ustanawiania stref ochrony ujęć wody oraz roli lasu w gospodarce wodnej. Tegoroczna akcja zakończyła się tradycyjnie pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
Dziękujemy Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego oraz Gminie Olsztyn za zorganizowanie akcji ekologicznej łączącej przyjemne z pożytecznym.

Informację przygotowała pani mgr Marzena Radosz.

I wojna światowa w częstochowskich kolekcjachDrukuj

Wydarzenia19 września 2014 r. klasa IIIa pod opieką pań: Anety Podlas i Anny Sosny wzięła udział w otwarciu wystawy poświęconej I wojnie światowej. Na uroczystość w sali reprezentacyjnej ratusza przybyli m.in. wiceprezydent miasta Częstochowy pan Ryszard Stefaniak, przedstawiciele Archiwum Państwowego i kolekcjonerzy, którzy udostępnili swoje zbiory na potrzeby wystawy. Kurator wystawy, pan Mariusz Grzyb, przypomniał zebranym najważniejsze fakty dotyczące tego wydarzenia w historii, opowiedział o kolejnych etapach powstawania wystawy i o zebranych eksponatach, a także dokonał prezentacji różnych typów broni.
Wśród pokazywanych eksponatów znalazły się odznaki artyleryjskie, broń, pamiątki związane z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego, kolekcja polskich orłów wojskowych, pamiatki związane z armią niemiecką i rosyjską z okresu I wojny, a także plakaty i dokumenty udostępnione przez Archiwum Państwowe. Wystawę będzie można obejrzeć w ratuszu do grudnia 2014 r.


Pamięć o SybirakachDrukuj

W dniu 18 września 2014 r. przedstawiciele naszej szkoły ( Monika Hajduk, Klaudia Kożelowska , Anna Wójcik, Sandra Słodczyk, Jakub Olczyk oraz Mateusz Ściebura z klasy II A) pod opieką nauczyciela historii mgr Anety Podlas uczestniczyli w obchodach Dnia Sybiraka oraz 75 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości rozpoczęły się mszą w kaplicy na Jasnej Górze w intencji zesłanych na Sybir. Następnie odbyło się spotkanie pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu przy udziale m. in. Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

Informację przygotowała pani mgr Aneta Podlas.

Kolejny sukces!Drukuj

OsiągnięciaUczennice naszej szkoły zostały po raz kolejny nagrodzone w konkursie literackim!
Wiktoria Depczyńska z klasy III b i Izabella Michalska z kl. II b otrzymały wyróżnienia w regionalnym konkursie na pracę literacką „100 lecie Kompanii Kadrowej”. Dziewczęta z powodzeniem „zmierzyły się” z bardzo trudną formą wypowiedzi pisemnej, jaką jest esej. W swoich pracach zawarły dojrzałe refleksje na temat znaczenia patriotyzmu kiedyś i dziś, lektur podejmujących tematykę historyczną, a przy okazji zdobyły cenną wiedzę na temat Kompanii Kadrowej. Prace powstały pod opieką pani Iwony Wójcik i pani Sylwii Szrajber- Kobyłkiewicz. Regionalny konkurs na esej był jednym z elementów projektu „Częstochowianie w marszu do niepodległej” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy ogłoszonego przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, w związku z 100 rocznicą wymarszu słynnej kadrówki w 1914 r.
Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się podczas uroczystości podsumowania projektu w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie 12 września br.
Gratulujemy!

Częstochowianie w marszu do NiepodległejDrukuj

Wydarzenia12 września 2014 r. w Miejskim Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Częstochowianie w marszu do Niepodległej, w którym uczestniczyli m.in. prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Ryszard Stefaniak, przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski, przedstawiciele środowisk kombatanckich, organizacji i stowarzyszeń promujących wartości patriotyczne.
Organizatorem tego dużego przedsięwzięcia był Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, natomiast Honorowy Patronat objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Naszą szkołę reprezentowały: p. dyrektor Małgorzata Bieć i p. Iwona Wójcik oraz uczennice klasy III b.
Warto zaznaczyć, że Zespół Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego był współorganizatorem uroczystości podsumowującej projekt, a Karolina Trójczak i Natalia Tyras z klasy IIIa pod kierunkiem p. mgr Renaty Karoń występowały w części artystycznej.
Ponadto ogłoszono wyniki konkursu historycznego na pracę literacką "100-lecie Kompanii Kadrowej", w którym zostały nagrodzone uczennice z naszej szkoły! O szczegółach kolejnego już sukcesu dziewczyn można przeczytać w osobnym artykule.

Złota Mila CzęstochowyDrukuj

Osiągnięcia12 września nasza reprezentacja wzięła udział w biegu ulicznym "Złota Mila Częstochowy". Była to 25., jubileuszowa edycja tej imprezy, w której udział mogli wziąć wszyscy entuzjaści biegania, od uczniów szkół podstawowych po seniorów. Do siedmiu biegów zgłoszono ponad tysiąc uczestników. Jak zaznaczają organizatorzy, impreza stała się okazją do integracji ze środowiskiem młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jak widać po uśmiechach naszych biegaczy, wyniki były satysfakcjonujące Wśród uczestników wypatrzyliśmy też naszych absolwentów.

Narodowe czytanieDrukuj

To i owo...W pierwszą sobotę września uczniowie kl. IIIb i IIb pod opieką pp. Iwony Wójcik i Sylwii Szrajber-Kobyłkiewicz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Warto dodać, że akcja ta została zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta RP Bolesława Komorowskiego w celu propagowania nieprzemijającego piękna polskiej literatury. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w niej już po raz trzeci.
W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Organizatorzy zadbali o młodych czytelników, rozdając słuchaczom egzemplarze książek autora „Potopu” i pamiątkowe pocztówki. Otrzymane przez nas powieści wzbogaciły zbiory biblioteki szkolnej.
Sobotnie, słoneczne popołudnie spędzone w Parku im. S. Staszica dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń czytelniczych.