Nasze projektyEFS


W naszej szkole funkcjonują pracownia komputerowa oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przydatne

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 60
> Najnowszy użytkownik: sosna

Nabór

UWAGA TRZECIOKLASIŚCI!
Ruszył nabór do
szkół ponadgimnazjalnych
logowanie odbywa się pod adresem:
www.slaskie.edu.com.pl

Pierwsza pomoc

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Powitanie

WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ
ZESPOŁU GIMNAZJÓW IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

Gimnazjum 6
Gimnazjum dla Dorosłych
ul. Krakowska 29
42-200 Częstochowa
tel.: 34 368-15-18
e-mail: gim6@poczta.onet.pl

Zagrożenia i pułapki życia młodzieńczegoDrukuj

WydarzeniaW czwartek 26.11 odbyły się w naszej szkole warsztaty "Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu" realizowane w ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Przedstawiciele wszystkich klas rozmawiali z prowadzącą warsztaty prawniczką, panią Agnieszką Makosz, o zagrożeniach on-line. Otrzymali również poradniki na temat prawa i konsekwencji prawnych. Bo... ignorantia iuris nocet (po łacinie: nieznajomość prawa szkodzi)!

Projekt KROKUS 2015Drukuj

WydarzeniaCzłonkinie Klubu Młodego Obywatela i przedstawiciele klasy I b posadzili przy Pomniku Ofiar Częstochowskiego Getta przy ulicy Strażackiej cebulki żółtych krokusów.
Nasza szkoła od 2012 roku uczestniczy w międzynarodowym projekcie Krokus (organizowanym przez Muzeum Galicja w Krakowie oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście). Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście, w ramach projektu, przekazuje cebulki krokusów, które sadzone są dla uczczenia pamięci półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysięcy dzieci innych narodowości, zamordowanych w czasie Holokaustu.
Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

Śladami działalności z poprzednich lat są krokusy kwitnące na przedwiośniu na zielonych terenach szkoły. Tym razem opiekunki KMO, panie Anna Sosna i Aneta Podlas, postanowiły - w porozumieniu z Urzędem Miasta - zadbać o pomnik upamiętniający ofiary Holokaustu znajdujący się w pobliżu szkoły. Niech małe żólte krokusy przyciągają do niego wiosną spojrzenia przechodniów i przypominają o tych tragicznych - również dla dawnych mieszkańców naszego miasta - czasach.

Fotorelacja na szkolnym profilu FB

Tydzień Edukacji Globalnej 2015Drukuj

WydarzeniaŻyjemy w świecie, który jest w coraz większym stopniu globalny. Ogólnoświatowa współzależność zwiększa się; nasze życie jest coraz bardziej splecione z życiem innych ludzi na całym świecie. Ale jednocześnie w naszym świecie zwiększają się rozbieżności i nierówność. Jest oczywiste, że globalne problemy i wyzwania – bieda, zrównoważona przyszłość, pokój i zgoda – wymagają rozwiązań ogólnoświatowych. I właśnie w tym świecie ludzie są coraz bardziej zatroskani problemami globalnymi i ich rozwiązaniami. Edukacja globalna jest bardzo ważną odpowiedzią na rzeczywistość życia w globalnym świecie. Jest to rodzaj edukacji niezbędny, który pomaga ludziom w nim żyć, czuć się za niego odpowiedzialnymi i wspólnie uczyć się jak zmieniać świat na lepsze.

Rozumiejąc potrzebę uwzględniania realiów globalnych w edukacji, nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej, w tym roku pod hasłem "Równość - od słów do czynów". Tradycją TEG w naszej szkole jest możliwość poznawania innych kultur i obyczajów, problemów, z jakimi borykają się różne społeczności. W tym roku przyglądamy się bliżej kulturze Indii - kraju bardzo odległego w stosunku do Polski i postrzeganego często dość stereotypowo. Organizatorki, panie Anna Sosna i Aneta Podlas, zadbały o pokazanie różnych aspektów kultury tego kraju.Fotorelacja na szkolnym profilu FB

Miejskie obchody Dnia NiepodległościDrukuj

W dniu 11 listopada 2015 r. w miejskich obchodach Dnia Niepodległości wzięli udział uczniowie Zespołu Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego: Monika Hajduk, Sandra Słodczyk, Anna Wójcik, Dorota Zawada, Jakub Olczyk, Przemysław Michalski, Mateusz Ściebura ( poczet sztandarowy z klasy III a) a także Magdalena Glin, Izabela Michalska ( III b), Karolina Ciupińska i Daria Sabat z klasy I a. Uczniami opiekowały się p. mgr Aneta Podlas oraz p. mgr Joanna Zarębska – Kobierska. W Alei Sienkiewicza złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pomniku ks. Jerzego Popiełuszki. Głównym punktem miejskich obchodów Święta Niepodległości była uroczystość na Placu Biegańskiego, gdzie odbył się m. in. Apel Poległych. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono także wieńce i wiązanki kwiatów.

Fotoreportaż z obchodów święta

"Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie"Drukuj

"Chwała Bohaterom" - te słowa powtarzali w Archikatedrze uczestnicy Apelu Poległych, który upamiętnił kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież z Gimnazjum nr 6 i z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych, dyrektor szkoły p. Małgorzata Bieć, nauczyciele i zaproszeni goście - przedstawiciele władz, członkowie Związku Piłsudczyków Oddziału Częstochowa, przedstawiciele Muzeum Częstochowskiego, parafianie i rodzice - wzięli udział w uroczystości patriotycznej przygotowanej przez p. M. Kutrzyk, J. Malinkę, A. Podlas, M. Kozłowską oraz ks. Pawła Podeszwę.

Na uroczystość złożyły się: montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klasy III a i klas I, wspomniany Apel Poległych oraz modlitwa za poległych. Uczniowie Gimazjum nr 6 przygotowali też na tę okazję specjalne patriotyczne ciasteczka na cześć Marszałka nazwane "józefinkami".

Młodzież z Gimnazjum dla Dorosłych uczestniczyła w spotkaniu z p. Mariuszem Grzybem (pracownikiem Muzeum Częstochowskiego), wysłuchała wykładu historycznego i obejrzała prezentację multimedialną.

PAPIEROWY ŚWIATDrukuj

OsiągnięciaUczniowie klasy I b Karol Gurazda oraz Sylwia Skowron otrzymali III nagrody w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Papierowy świat” organizowanym przez GOK w Dąbrowie Zielonej oraz ROK w Częstochowie. 6 listopada 2015 roku laureaci wraz z p. Beatą Wiśniewską, pod kierunkiem której wykonali na pozalekcyjnych zajęciach plastycznych nagrodzone prace, pojechali do Dąbrowy Zielonej na wernisaż wystawy i podsumowanie konkursu. Uroczystość wręczania nagród uświetnił występ kwartetu młodych muzyków, uczniów szkoły muzycznej w Częstochowie, którzy wykonali 4 utwory muzyki klasycznej. Ponieważ była to jubileuszowa, XX edycja konkursu organizatorzy przygotowali słodką niespodziankę dla przybyłych gości- pyszny tort. Po części oficjalnej wszyscy przybyli oglądali prace nadesłane na konkurs, które wyeksponowane były na wystawie pokonkursowej. Oprócz prac Sylwii i Karola prezentowane były tam również prace uczniów naszego gimnazjum: Marka Foltyna, Norberta Galusa, Marty Bator z kl. II oraz Izabelli Michalskiej i Patryka Skowrona z kl. III. Laureatom gratuluję nagród i życzę dalszych sukcesów artystycznych oraz zachęcam innych uczniów do udziału w konkursach! Więcej zdjęć w szkolnej galerii.

O manipulacji w mediachDrukuj

WydarzeniaCzłonkinie Koła Młodego Obywatela wraz z opiekunkami: p. Anną Sosną i p. Anetą Podlas uczestniczyły w piątek 6 listopada w webinarium Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dziennikarka "Gazety Wyborczej", pani Justyna Suchecka, przygotowała spotkanie na temat "To straszne słowo "uchodźcy", czyli o manipulacji w mediach". Podczas prezentacji można było zapoznać się z różnymi przykładami manipulacji. Bogatych materiałów dostarczyły zasoby internetu na temat uchodźców, ale - jak się okazało - przedmiotem manipulacji może stać się każda wiadomość. Czy warto stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec medialnych doniesień? Jakimi technikami posługują się manipulatorzy? Jak zweryfikować prawdziwość wiadomości w mediach? Zdecydowanie to przydatna wiedza we współczesnym świecie, w którym codziennie jesteśmy poddawani strumieniowi różnorodnych informacji, a nasze życie i działania mogą zależeć od trafnej oceny ich rzetelności.

Apel - podsumowanie konkursówDrukuj

OsiągnięciaW piątek 6 listopada odbył się apel Samorządu Uczniowskiego, w czasie którego ogłoszono wyniki konkursów szkolnych i pozaszkolnych, a także wręczono nagrody.

W szkolnym Konkursie wiedzy o globalnych problemach żywnościowych główną nagrodę otrzymała Magdalena Glin z kl. 3b.

W Halloweenowym konkursie na tapetę na pulpit komputera nagrody otrzymali: Adam Gabor (2a), Oliwia Wdzięczna i Ania Krakowian (1a) oraz Roksana Pydzik i Natalia Tulin (3b).

Nagrodę jury za Halloweenowe przebranie otrzymała Żaneta Czajkowska (1b), nagrody publiczności: Magdalena Glin i Izabella Michalska (3b) oraz Karol Gurazda (1b).
W Halloweenowym turnieju pierwsze miejsce zajęła klasa 1a, za nią kolejno: 3a i 2a oraz - poza podium - klasy 3b i 1b.

Nagrodę za aktywny udział w Kampanii białych serc otrzymała klasa 3b.

Szkolna biblioteka i panie polonistki przypomniały również o sukcesach swoich podopiecznych.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy do uczestnictwa w życiu szkoły!