Zrobiłem zdjęcie. Co teraz?
Dodane przez mrgrzyb dnia Październik 24 2010 11:39:19


Witam.
17.10.2010 r. byliśmy z kołem fotograficznym w Górach Sokolich i Olsztynie. Przywieźliśmy stamtąd wiele zdjęć. Nie mieliśmy jednak szczęścia do pogody. słońce nie chciał pokazać buzi. Bez światła nie ma kolorów, wszystko jest mgliste i rozmazane. A tymczasem my wracamy z wycieczki i liczymy na ładne kolorowe zdjęcia jesieni. W takim przypadku proponuję obróbkę w programie komputerowym. . Niestety profesjonalne oprogramowanie do obróbki zdjęć jest dosyć drogie, nie powinno nas to jednak zniechęcać, gdyż w sieci znajduje się poważny edytor do zdjęć, który jest całkowicie darmowy. Nazywa się GIMP. Można go ściągnąć ze strony

http://www.dobreprogramy.pl/GIMP,Program,Windows,13219.html

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć przed i po obróbce w programie Photoshop, a teraz spróbuję to samo wykonać w GIMPIE.oryginał i poniżej kilka wersji uzyskanych w wyniku obróbki.Etap 1 Poziomy.

Sposób 1: najprostsze poprawienie zdjęcia- poziomy.

Na początek otwieramy nasze zdjęcie
Plik/otwórz/miejsce położenia zdjęcia(np. D;/obrazy/16.10.2010. Ważne. zdjęcie przed obróbką należy skopiować. Nigdy nie pracujemy na oryginale, ponieważ niektóre zmiany dokonane przez nas będą nie do odwrócenia.

Widać że nasze zdjęcie wykonano w pochmurny dzień, bez światła, kontrasty są niskie, nasycenie słabe a kolory z których słynie jesień??? Do niczego. Spróbujmy zrobić z tym porządek.Następnie klikamy
KOLORY/Poziomy.
nasz ekran powinien teraz wyglądać w ten sposób.Otwiera się nam paleta a na niej wykres. Pokazuje on naświetlanie zdjęcia. Naszym celem jest teraz przesunięcie widocznych na dole strzałek do początku i końca wykresu. Tam gdzie nie ma wykresu zdjęcie nie posiada żadnych danych. Czyli nie tracimy żadnych szczegółów odcinając te niepotrzebne fragmenty wykresuŁatwo zauważyć że nasz obraz stał się bardziej nasycony, poprawiły się kontrasty. Możemy jeszcze bardziej zmodyfikować wygląd zdjęcia poruszając środkową strzałką. Poruszając nią w prawo i lewo możemy dowolnie rozjaśniać i przyciemniać obraz.Sposób 2: Poziomy RGB.

Jeśli ktoś chce dokładnie obrabiać zdjęcia to podobną operację wykonujemy osobno dla każdego koloru Red (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski).(Ja będę je nazywał RGB, tak nazywają je też fotografowie i graficy komputerowi.
Zaczynamy od otwarcia zdjęcia.

Następnie otwieramy Kolory/Poziomy.
Teraz klikamy strzałkę obok słowa "wartość"i rozwija nam się paleta z kolorami RGB .Nasz ekran powinien wyglądać w ten sposób.zaznaczamy jako pierwszą Wartość: Czerwonyi przesuwamy prawą i lewą strzałkę na początek i koniec wykresu.To samo robimy z Zielonym i Niebieskim.

Dzięki poprawie każdego kanału oddzielnie, można uzyskać ciekawsze efekty. Dodatkowo zmieniając położenie środkowej strzałki pod wykresem możemy nieco zmieniać kolorystykę zdjęcia.
FAJNE? pewnie, a to nie wszystko.


Etap 2: Krzywe.

Kolejnym rodzajem korekty, są krzywe. Aby rozwinąć paletę klikamy:

Kolory/Krzywe.

Pokazuje nam się paleta Krzywe.Teraz zaznaczamy trzy punkty na linii i nadajemy jej kształt lekko wygiętej litery s.

Bez nazwy 10

Praca z krzywymi jeszcze bardziej zmienia oblicze obrazu. Poprawia kontrast i nasycenie. ale w dziedzinie nasycenia to nie wszystko.

Etap 3: Nasycenie zdjęcia.

Nasycenie kolorami.

Otwieramy Kolory/składowe/mikser kolorów.

W kanale wyjściowym zaznaczamy czerwony (RED)
Poniżej wpisujemy wartości :
Kanał wyjściowy czerwony 120,a dla pozostałych -10.
Kanał wyjściowy zielony Czerwony -10, zielony 120, niebieski -10.
Kanał wyjściowy niebieski: Czerwony -10, zielony -10, niebieski 120.


to samo powtarzamy dla niebieskiego.

Jeśłi ktoś chce może się pobawić z różnymi ustawieniami. Pamiętać należy że suma wpisywanych wartości powinna zawsze wynieść 100.

Na koniec wyostrzamy fotografię. Należy to zrobić uważnie, aby nie zwiększyć zjawiska szumu na zdjęciach.
Klikamy: Filtry/Uwydatnianie/Maska wyostrzająca.Gotowe.


Umiejętności te będziemy ćwiczyć na kole fotograficznym w listopadzie. O szczegóły proszę pytać Panią B. Wiśniewską.